EN İYİ GÖREV SİSTEMİ “ELMAS MOTİF” (MMORPG)

quest design theory

          MMORPG ( Massive multiplayer online role playing game ) devasa çok oyunculu rol yapma oyunları.

 

Bu türün sıkı bir tutkunu olarak yüzlerce saatimi oynamaya ayırsam da artık bir şeyler üretmenin vakti geldi diye düşünüyorum.

 

5 tane sahil yengeci kabuğu toplamaktan sıkıldınız mı? Ya da 10 tane örümcek kesmekten? Ya da hiç tanımadığınız birinin getir götürünü yapmaktan? O zaman benimle kalın!

 

MMORPG’ler oyunculara mesai yaptırmak gibi bir özelliğe sahipler. Hem de aynı görevi aynı şekilde yapan yüzlerce insanın yaşadığı o değersiz deneyimi düşününce kimsenin zevkle görev yapamaz hale geldiğini farkettim.

 

Sıkıcılar çünkü…

 

Ancak görevler de 3 saat bir zindanda örümcek kesmek kadar eğlenceli olabilir diye düşünüyorum. Güzel tasarlandıkları taktirde.

 

Gerçek hayatta yaptığınız seçimleri düşünün, bu seçimlerin bir de sonuçlarını yaşarsınız değil mi? Hayatınızın tümü neden sonuç ilişkilerinin uç uca eklenmesi ile “süregelir”.

Bu doğal akışa herkesin aynı seçimi ve aynı sonucu aldığı suni bir dokunuş olursa eğer hayat çekilmez olur. Aynı şey oyunlar için de geçerli.

 

Yani “eşsizlik” ve “rastgelelik” kavramları bir şeyleri normal kılıyor gibi.

 

Düşündüğüm şey de bu kavramları kaybetmeyen bir MMORPG görev modeli. Görev adımlarını uç uca eklediğimde bir elmas şekli ortaya çıktı için elmas motif adını verdiğim bu sistemde görevinizi bir NPC’nin yanına gidip kısa bir konuşma sekansının ardından alıyorsunuz. Mesela görev dev örümcek istilasının baş gösterdiği bir yerde 10 tane örümcek öldürmek.

 

Buraya kadar her şey normal.

 

Ancak bu örümcekleri gerçekten öldürmeli misiniz? Bu istediğiniz bir şey mi? Örümceklerin derdi ne? Acaba onlar mı haklı? Bu soruları düşünmeden gidip 10 tane örümcek kesip karşılığında 5 altın alıp yola devam etmek hiç eşsiz ve güzel bir deneyim gibi gelmiyor kulağa.

 

Oyuncunun,

Örümcekleri öldürmek

 

Örümceklerin lideri ile bir tercüme itemi ile konuşmak ve davaları hakkında bilgi edinmek

 

Örümceklere yardım etmek

 

şeklinde 3 adet seçeneği olabilecek,

Mesela örümcekler aslında başından beri hakları olan yemek bölgelerinin insanlar tarafından istila edilmesinden kaynaklı bir isyan başlatmış olabilirler.

 

Bunu öğrenen oyuncumuz, görevi aldığı şehirdeki Lord’un yanına gidip örümceklerin isteklerinden bahsedip bir orta yol bulabilir. Örümcekler de karşılığında karakterimize saygı duyup anlaşmaya sadık kalırlar ve çabaları için ona bir Örümcek Mızrağı verirler (Metin2’cilerin gözleri yaşlı :))

 

Bu şekilde oyuncuya seçimler ve olası senaryolar sunan görev sistemleri hem yaşanan deneyimi dinamik kılacak, hem de oyuncunun otomatik pilot oynayıştan çıkmasını sağlayacaktır.

 

Salih A. Şendil